Logi sisse Facebooki, ID-kaardi või Mobiil-ID'ga, et postitada Arenguidee saiti

 • Sisene Facebookiga
 • Sisene ID-kaardiga
 • Sisene Mobiil-ID-ga
 • MoePuzzle tehnoloogiaga alustame revolutsiooni moetööstuses Eestist!

  Praegusel ajal toimub maailmas tohutu riiete ületarbimine – nn Fast Fashion. Arenguriikidest saadetakse tonnide viisi riideid läänemaailma, mis juba mõne kuu pärast leiavad tee prügilasse. Minu eesmärk on MoePuzzle abil ületarbimist vähendada ja teadvustada inimesi selle negatiivsetest mõjudest keskkonnale. MoePuzzle on lõputöö projektina valminud uus tehnoloogia, mille põhiosaks on laseriga lõigatud riidetükid ning mida kokku pannes saab endale lihtsal moel riideid ehitada. Just nagu legosid.

  Tänapäeva mood on järjest muutlikum ning trendidega kaasas käimine tähendab paratamatult uute riiete ostmist. See kõik on viimastel aastatel leidnud palju kriitikat. Ületarbimine, looduse jätkusuutlikkus, lapstööjõud, transpordist tekkinud heitgaasid, prügilad, mis on juba sama suured kui Eesti linnad. Me võtame seda kuidagi paratamatult, et maailm ongi selline. Tegelikult aga ei pea olema. Me võib-olla ei ole suutelised muutma seda inimloomust, mis tahab end iga hooaeg uut moodi väliselt väljendada, aga me võime muuta seda viisi, kuidas me seda teeme ning alustades juba noorimast põlvkonnast.

  Olen lõpetamas moedisaini bakalaureusekraadi Šotimaal Robert Gordon’i ülikoolis, kus töötasin välja laserlõikuri tehnoloogia abil riidetükid, mis on vastupidavad ja kinnituvad kergelt üksteise külge. See tähendab, et me saame nendest juppidest korduvalt luua riideesemeid, mis võivad kas või igapäevaselt võtta uue kuju, tooni või suuruse. See annab võimaluse luua uusi riideesemeid ilma, et peaks poest uusi soetama või vanad riided ära viskama. Riidekapi asemel, mis on täis erinevaid riideid, võiks olla hoopis sahtlitega kummut täis MoePuzzle tükke, millest endale vajalik riideese valmis ehitada.

  Näiteks, hommikul tööle minnes võin kanda pükse, pärast tööd päikesepaistelises pargis olles teen pükstest miniseeliku ning õhtul pubisse minnes pikendan seda seelikut kotti pistetud lisatükkide abil. Olen seda testinud erinevate vanuseastmete peal ning kõige rohkem põnevust tekitab see just 10-14 aastaste tüdrukute seas (muidugi on ka 50-aastaseid mehi, kes ei ole oma huvi suutnud rõivaehitamise vastu varjata). Mulle meeldib näha lapsi MoePuzzle’ga tegelemas just seepärast, et see toob neist välja sellise tohutu loovuse, sest mis saab põnevam olla, kui ise endale moodi luua ning samal ajal õppida vastutustundlikku suhtumist moe tarbimisse!

  Tänapäeva moetööstus ei suuda kõigile töötajatele pakkuda võrdseid ning häid töötingimusi ja väärilist tasu, üritades toota võimalikult kiirelt ja soodsalt. Moetööstus vajab uut teenuse disaini. Ei ole vaja ladude viisi inimesi, kes kehvades töötingimustes õmblevad erinevaid juppe riideid kokku. Ei ole vaja neid riideid edasi-tagasi Aasia riikidega kaubelda. Laserlõike masinad on kättesaadavad igas suuruses ja hinnaklassis ning läbi MoePuzzle võime unustada ühekordsete esemete õmblustööd. Ma usun, et üks päev vaatame ajale tagasi ja imestame, kui pikalt inimkond elas ühekordselt kasutavate riietega kiirmoes.

  Arenguidee stipendiumile kandideerin, et seda põhimõttelist elustiilimuutust alustada just Eestis elavate ja õppivate noorte tüdrukute seas, käies koolides MoePuzzle võimalusi tutvustamas ning korraldades sealhulgas töögruppe. Loodan, et MoePuzzlega suudan Eestis luua inspireeriva ja loova õpikeskkonna, mis soodustab laste arengut ja loovust. Sekundaarsed eesmärgid on läbi selle uue tehnoloogia tugevdada ka juba tuntud e-Eesti ja infotehnoloogia brändi. Lisaks sooviks adresseerida üldist ületarbimist Eestis, tõstatades teema, miks Eestis on ELi riikidega võrreldes kõige rohkem kaubanduskeskusi inimese kohta.

  Pilte MoePuzzle prototüübist ja täpsema Arenguidee konkursi projektiplaani leiad siit: https://drive.google.com/file/d/0ByWoR-flhfl-UEpIYjhobUM1c1k/view

  Videopöördumise siit: https://youtu.be/O2qnQkU0thY

  Vaata videot: https://youtu.be/O2qnQkU0thY
  QC4A3322.jpg

  Eestlased on juba kogunud tuntust kui intelligentsed mõtlejad jätkusuutlikel ja kavalatel ideedel (arenenud IT süsteemid ja e-riik). Taoline projekt valdkonnas mis on üks kõige ebajätkusuutlikum on just sobiv et laiendada Eesti intelligentsi IT maailmast ka muudesse sektoritesse.

  Haritud, teadlik ja pühendunud noor, kel väärtused paigas. Oluline on olla õigel ajal õiges kohas, tehes õiget asja õiglase hinna eest. Toetan!

  Kuidagi peab selle loodusväärtuste üha kiirenevalt prügiks muutmise protsessi pidurdama! See on hea mõte selles osas!

  Kas laseriga kokku ei saa õmmelda ?

  Ülivinge ja keskkonda säästev idee!

  Lõpp jätkusuutmatule kiirmoele (Y)

  Väga vahva! ja kuna olemas juba igasugused tekstiililiimid, siis riiete tegemine oleks ju tõesti nagu klotside kokkupanek! Siiralt loodan, et saab projektiga edasi minna - äkki veel küsida abi Loomeinkubaatorist või AngelInvestoritelt?
  p.s. väga tahaks endale sellist võimalust - samas see võib ju olla mingi kogukonna ühiskasutuses, kes siis jaksab iga päev endale uusi riideid lõikama :)

  Lisa pooltargument

  Kui rõivad kappi seisma panna, võib need mõne aja pärast uuesti kasutusse võtta, tundub nagu uus. Või selle asemel, et uut hilpu osta, võib neid ju sõbrannadega vahetada. Kui aga rõivatükid katki lõigata, et neist midagi uus kokku panna, jäävad järele tükid, mida kasutada ei saa. Mida nendega teha?

  Lisa vastuargument